Az élzárásnak jelentős esztétikai és funkcionális szerepe van a bútoriparban. Ahhoz, hogy a kész bútor szép legyen, figyelnünk kell az élanyag és a bútorlap harmóniájára – legyen szó színazonos vagy éppen színben eltérő élzárásról.*
Ezeken a tényezőkön felül, az élzárás technológiájának köszönhetően is van szépségbeli különbség. A PU-val élzárt bútorok nem csak esztétikailag emelkednek felül a hagyományos EVA-val szemben, hanem tulajdonságokban is.
EVA és PU élzárások rövid összehasonlítása
| EVA ragasztás | PU élzárás | |
| Fuga vastagsága | 0,3 - 0,4 mm | 0,08 - 0,1 mm |
| Szemmel látható | Optikai nullfugás | |
| Víz-, páraállóság | ❌ | ✔️ |
| Hőállóság | ❌ | ✔️ |
| Higiénia | Kevésbé higiénikus | Higiénikusabb |
Fugavastagságok összehasonlítása az EVA és PU ragasztásoknál

EVA ragasztásnál a fugavastagsága megközelíti a 0,5 mm-t, míg ezzel szemben a PU élzárás 0,08-0,1 mm. Ezen információk birtokában a PU élzárásra mondhatjuk, hogy optikai nullfugás, azaz minimális a ragasztási fuga.
A fuga vastagsága nem csak a bútor elkészülésekor jelent különbséget, hanem használat során is. Mivel a hagyományos élzárásnál a fuga vastagabb ezért a ragasztó elkoszolódik – ezáltal jobban látható lesz a fuga -, könnyebben leválik hő, pára és víz hatására, ami nem túl szerencsés.
Ezzel ellentétben a PU a fuga keskenységéből eredően nem koszolódik és a technológiának köszönhetően hő, víz és páraálló, ezáltal sokkal hosszabb élettartamú és magasabb esztétikai minőséget képvisel.
A ragasztás higiéniai jelentősége
A ragasztó mennyisége és szélessége nem csak esztétikai szerepet tölt be, hanem higiéniai fontossága is van. Használat során a szélesebb fugába könnyebben befészkelhetik magukat különböző kórokozók, baktériumok. Ez különösen fontos például szállodák, éttermek vagy éppen egészségügyi intézmények számára a bútor tervezése és gyártása során.
Esztétikus megjelenés
Azért, hogy esztétikailag még közelebb legyünk a tökéleteshez, mostantól a fehér bútorlapot fehér, míg az egyéb színűeket átlátszó ragasztóval zárjuk.
*Bemutatótermeinkben lecseréltük az összes bútorlap színmintát, amelyek az általunk ajánlott élzárókkal lettek elkészítve, ezzel is segítve választást.